Canberra Chess Club

Current Tournament - 2017 Cold Comfort Cup

21 June to 9 August, Swiss, 7 rounds, 90 minutes + 30 seconds per move, ACF rated, DOP Roy Teymant (0412 249 879, roy.teymant@bigpond.com).


Cross Table 

No Name               Loc  Total  1  

1  Alana Chibnall     1877 1     22:W
2  Brian J Butler     1729 1     23:W
3  Milan Grcic        1707 1     24:W
4  Glenn Ingham       1668 1     25:W
5  Graham D Saint     1640 1     26:W
6  Saffron Archer     1531 1     27:W
7  Syed Assad         1452 1     28:W
8  William East       1446 1     29:W
9  Erick McPherson    1445 1     30:W
10 Neil Mordue        1424 1     31:W
11 Alejandro Liporada 1121 1     19:W
12 Peter Tobler       1057 1     20:W
13 Sulia Van Sebille  690  1     21:W
14 Mus Banu           1374 .5     0:D
15 Bernard Gibson     1254 .5     0:D
16 John Franze        1200 .5     0:D
17 David Johnson           .5     0:D
18 Steve Jones             .5     0:D
19 Paul Campbell      1614 0     11:L
20 Peter R Johnston   1520 0     12:L
21 Mitchell Jones     1424 0     13:L
22 Joshua Lee         1414 0      1:L
23 Jozo Rosic         1385 0      2:L
24 Clyde Robins       1221 0      3:L
25 Roy Teymant        1206 0      4:L
26 Erik Jochimsen     1175 0      5:L
27 Angelo Feliu       1060 0      6:L
28 David Turnbull     1030 0      7:L
29 Richard Baldwin    1019 0      8:L
30 Bjorn Moore        921  0      9:L
31 Peter Hughes       302  0     10:L


Round 1 Results (Wednesday 21 June)

No Name             Loc  Total  Result   Name               Loc  Total

 1 Joshua Lee       1414 [0]      0:1    Alana Chibnall     1877 [0]  
 2 Brian J Butler   1729 [0]      1:0    Jozo Rosic         1385 [0]  
 3 Clyde Robins     1221 [0]      0:1    Milan Grcic        1707 [0]  
 4 Glenn Ingham     1668 [0]      1:0    Roy Teymant        1206 [0]  
 5 Erik Jochimsen   1175 [0]      0:1    Graham D Saint     1640 [0]  
 6 Paul Campbell    1614 [0]      0:1    Alejandro Liporada 1121 [0]  
 7 Angelo Feliu     1060 [0]      0:1    Saffron Archer     1531 [0]  
 8 Peter R Johnston 1520 [0]      0:1    Peter Tobler       1057 [0]  
 9 David Turnbull   1030 [0]      0:1    Syed Assad         1452 [0]  
10 William East     1446 [0]      1:0    Richard Baldwin    1019 [0]  
11 Bjorn Moore      921  [0]      0:1    Erick McPherson    1445 [0]  
12 Mitchell Jones   1424 [0]      0:1    Sulia Van Sebille  690  [0]  
13 Peter Hughes     302  [0]      0:1    Neil Mordue        1424 [0]  
14 Bernard Gibson   1254 [0]     .5:0    BYE                          
15 John Franze      1200 [0]     .5:0    BYE                          
16 Mus Banu         1374 [0]     .5:0    BYE                          
17 David Johnson         [0]     .5:0    BYE                          
18 Steve Jones           [0]     .5:0    BYE                          


Round 2 Provisional Draw (Wednesday 28 June)

No Name               Loc  Total  Result   Name              Loc  Total

 1 Alana Chibnall     1877 [1]       :     Syed Assad        1452 [1]  
 2 Erick McPherson    1445 [1]       :     Brian J Butler    1729 [1]  
 3 Milan Grcic        1707 [1]       :     Neil Mordue       1424 [1]  
 4 Alejandro Liporada 1121 [1]       :     Glenn Ingham      1668 [1]  
 5 Graham D Saint     1640 [1]       :     Peter Tobler      1057 [1]  
 6 Saffron Archer     1531 [1]       :     Sulia Van Sebille 690  [1]  
 7 Mus Banu           1374 [.5]      :     John Franze       1200 [.5] 
 8 Bernard Gibson     1254 [.5]      :     David Johnson          [.5] 
 9 Steve Jones             [.5]      :     Paul Campbell     1614 [0]  
10 Erik Jochimsen     1175 [0]       :     Peter R Johnston  1520 [0]  
11 Angelo Feliu       1060 [0]       :     Mitchell Jones    1424 [0]  
12 David Turnbull     1030 [0]       :     Joshua Lee        1414 [0]  
13 Jozo Rosic         1385 [0]       :     Bjorn Moore       921  [0]  
14 Richard Baldwin    1019 [0]       :     Clyde Robins      1221 [0]  
15 Roy Teymant        1206 [0]       :     Peter Hughes      302  [0]  
16 William East       1446 [1]     .5:0    BYE                         


Round 3 (Wednesday 12 July)

To be played.

Round 4 (Wednesday 19 July)

To be played.

Round 5 (Wednesday 26 July)

To be played.

Round 6 (Wednesday 2 August)

To be played.

Round 7 (Wednesday 9 August)

To be played.



Page last updated 22 June 2017